Sunday, April 26, 2026
10.4 C
Bucharest

Razboi USB-PSD la Bucuresti !

Gabriela Firea a declarat, marţi, referitor la cererea depusă de USB pentru renumărarea voturilor la Sectorul 1, că o pierdere trebuie tratată cu fair play şi că toate partidele au semnat procesele verbale, adăugând că USB a încălcat legea electorală chiar în ziua votului.

Firea a spus, înaintea şedinţei Comitetului Executiv al PSD, că un câştig trebuie tratat cu responsabilitate, la fel şi “o pierdere trebuie să fie marcată de fair play”.

“Cred că a veni cu astfel de informaţii nu este corect şi nu este un început bun în politică”, a mai spus ea. Social-democrata a mai susţinut că toate partidele au semnat procesele verbale şi, dacă ar fi fost nereguli la vot, cel mai probabil PNL sau celalate formaţiuni ar fi contestat alegerile din Sectorul 1. “Nu cred că ne bănuiţi de legături primejdioase cu aceste partide”, a mai spus Firea.

În acest context, ea a susţinut că poate prezenta dovezi că de fapt USB este singura formaţiune care a încălcat legea electorală chiar în ziua votului, prin mesajele din mediul online.

Întrebată dacă asta înseamnă că şi-a schimbat poziţia faţă de Nicuşor Dan căruia i-a propus în timpul campaniei postul de viceprimar, Firea a mai spus că atunci când spui că este nevoie de un suflu nou în politică trebuie să dovedeşti tu, în primul rând, că respecţi legea, nu să vii cu “minciuni” şi “dezinformări”.

Duminică noaptea, după primele estimări, candidatul USB Clotilde Armand era dată drept câştigătoare la Primăria Sectorului 1, în faţa candidatului PSD Daniel Tudorache. Ulterior, potrivit rezultatelor parţiale, aceasta a pierdut alegerile, la diferenţă mică faţă de Tudorache.

Uniunea Salvaţi Bucureştiul a cerut, marţi dimineaţă, renumărarea voturilor în Sectorul 1 al Capitalei, invocând discrepanţe statistice în privinţa numărului de voturi obţinut de candidatul USB, Clotilde Armand.

Surse din interiorul Biroului Electoral al Sectorului 1 au declarat pentru MEDIAFAX că solicitarea Uniunii Salvaţi Bucureştiul a fost primită marţi dimineaţă, în jurul orei 9.20, pe e-mail.

“Invocă discrepanţe statistice, în sensul că ei au un număr de voturi, iar rezultatul arată alt număr de voturi. Vom lua decizia după ce centralizăm toate procesele verbale“, au arătat sursele citate, citate de Mediafax.

 

Hot this week

Cine sunt cei mai mari producători de armament ai momentului

Cine sunt cei mai mari producători de armament ai...

Compuși organici noi descoperiți pe Marte

Lista compușilor organici detectați pe Marte a fost completată...

UE recunoaște greșeala : nu vă grăbiți să închideți centralele nucleare

Comisia Europeană urmează să publice un pachet de măsuri...

Europa Centrală și de Est, vârf de lance al relansării industriei de armament

Europa Centrală și de Est se află într-un punct...

Primul pod rutier Rusia-Coreea de Nord. Se vor transfera arme și militari pentru Ucraina

Rusia anunţă marţi că a inaugurat, împreună cu Coreea...

Topics

Cine sunt cei mai mari producători de armament ai momentului

Cine sunt cei mai mari producători de armament ai...

Compuși organici noi descoperiți pe Marte

Lista compușilor organici detectați pe Marte a fost completată...

UE recunoaște greșeala : nu vă grăbiți să închideți centralele nucleare

Comisia Europeană urmează să publice un pachet de măsuri...

Primul pod rutier Rusia-Coreea de Nord. Se vor transfera arme și militari pentru Ucraina

Rusia anunţă marţi că a inaugurat, împreună cu Coreea...

Ce oferă România pentru misiunea militară din Strâmtoarea Ormuz https://www.antena3.ro/aliat/ce-ofera-romania-pentru-misiunea-militara-din-stramtoarea-ormuz-785319.html

NATO : Rusia și China subminează controlul armelor nucleare

NATO : Rusia și China subminează controlul armelor nucleare Declarația...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img