Saturday, September 6, 2025
23 C
Bucharest

“Sa nu mearga ! Nu ai ce sa negociezi !”

În contextul declarațiior susținute azi de președintele PSD, Liviu Dragnea, și președintele Klaus Iohannis pe tema referendumului, jurnalistul Bogdan Chirieac a spus că PSD și ALDE nu ar trebui să meargă la discuții cu președintele câtă vreme cererea de revocare a procurorului general zace în sertarele Președinției.

https://www.dcnews.ro/consultari-iohannis-cu-psd-si-alde-chirieac-sa-nu-mearga-cata-vreme-augustin-lazar_647377.html

Întrebat de realizatorul emisiunii “Punctul de întâlnire” de la Antena 3, Radu Tudor, dacă Liviu Dragnea este ofensiv iar Klaus Iohannis este defensiv, analistul politic Bogdan Chirieac a spus:

“Nu a arătat deloc lucrul acesta și, în opinia mea, PSD și ALDE nu trebuie să meargă la discuții cu președintele, eu care sunt întotdeauna pentru dialog și negociere. Câtă vreme în funcția de procuror general al României rămâne domnul Augustin Lazăr, nu ai ce să negociezi cu președintele, fiindcă dovezile, dezvăluirile sunt cutremurătoare, dezvăluirea principală a făcut-o chiar domnul Augustin Lazăr în conferința de presă pe care a ținut-o și în care omul a arătat că erau niște practici discutabile… Catanga, belciugul… alte lucruri… erau discutabile. Adică na! Îți mai scotea ochiul cu creionul gardianul…Discutabil… Nu era nimic… Despre ce vorbim atât de mult așa? Acest om este în continuare procuror general al României, iar astăzi se întâmplă o situație de Kafka, se duce la interviu ca să mai ia un mandat și domnul președinte Iohannis vrea un referendum pe justiție că sunt anumite lucruri care nu corespund, însă procurorul general al României, cu tot ce înseamnă, cu tot ce s-a întâmplat înainte de 1989, nu îl deranjează pe domnul Iohannis. În această idee, nu văd ce ai putea discuta pe teme de justiție cu președintele Klaus Iohannis, câtă vreme cererea de revocare a domnului Lazăr este acolo de vreo cinci luni de zile”.   

Hot this week

Ce se întâmplă cu armata Germaniei, cea mai mare putere economică europeană

Armata germană a înregistrat în 2024 o inversare a...

Secretarul General al NATO avertizează : China, un pericol la fel de mare ca Rusia

Secretarul General al NATO, Mark Rutte, a declarat, joi,...

Ce moştenire lasă Giorgio Armani

Designerul italian Giorgio Armani, 91 de ani, a murit...

Cancelarul Germaniei : ”Ne-am înşelat toţi în privinţa lui Putin”

”Ne-am înşelat toţi în privinţa lui Vladimir Putin”, recunoaşte...

Topics

Ce se întâmplă cu armata Germaniei, cea mai mare putere economică europeană

Armata germană a înregistrat în 2024 o inversare a...

Secretarul General al NATO avertizează : China, un pericol la fel de mare ca Rusia

Secretarul General al NATO, Mark Rutte, a declarat, joi,...

Ce moştenire lasă Giorgio Armani

Designerul italian Giorgio Armani, 91 de ani, a murit...

Cancelarul Germaniei : ”Ne-am înşelat toţi în privinţa lui Putin”

”Ne-am înşelat toţi în privinţa lui Vladimir Putin”, recunoaşte...

Ministrul Apărării, anunţuri cruciale despre apărarea națională și aliată NATO

Ministrul Apărării, anunţuri cruciale despre apărarea națională și aliată...

Dezvăluiri despre nava ucraineană lovită de ruși lângă România

New Strategy Center publică o analiză privind semnificația atacului...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img