Monday, August 11, 2025
30 C
Bucharest

Ungaria lanseaza noi atacuri murdare la adresa Romaniei

De cand are discutii ample si aranjamente cu Moscova, administratia de la Budapesta se umfla in pene si lanseaza atacuri murdare la adresa Romaniei. Cand vom avea un guvern cu personalitate, ar trebui ca acest comportament al Ungariei sa fie pus in discutie in Comisia Europeana.
—————–
Nemeth Zsolt, presedintele comisiei de politica externa a parlamentului și Semjen Zsolt, viceprim-ministru al Ungariei, responsabil cu politica nationala au sustinut, luni, 5 decembrie, o conferinta de presa intr-o nota foarte ofensiva, care mai, mai a adus aminte de timpurile razboinice, transmite index.hu. .Potrivit sursei citate, evenimentul s-a referit la alegerile din 11 decembrie din Romania.

  • Ministrul ungar de externe, Szijjarto Peter, a interzis diplomatilor maghiari sa participe la manifestarile organizate cu ocazia zilei de 1 Decembrie, aratand ca maghiarii nu au motiv sa sarbatoreasca.

In acest context, Nemeth si Semlyen au aratat ca relatiile diplomatice maghiaro-romane sunt proaste, si au devenit din ce in ce mai proaste dupa 2012. La intrebarea daca pentru aceasta situatie are vreo responsabilitate si partea maghiara, Semjen a declarat urmatoarele: “Am constiinta curata, trebuie sa spun ca nu.”

Dupa care viceprim-ministrul a declarat că in chestiunea romana partea maghiara nu poate fi “deloc„ criticata, maxim poate fi criticata ca nu a dat cu pumnul in masa mai devreme. A se vedea inregistrarea video. 

http://index.hu/belfold/2016/12/05/semjen_zsolt_romania_erdely/

Potrivit Hotnews. Nemeth Zsolt nu s-a delimitat de actiunea ministrului de externe Szijjarto Peter, aratand ca decizia cu privire la Ziua nationala a Romaniei nu este in sfera lui de competenta, raspunderea trebuie asumata de ministru.

Atmosfera apasatoare a fost resimtita in special prin faptul ca ambii politicieni au repetat de mai multe ori cat de proaste sunt acum relatiile diplomatice maghiaro-romane iar cand a vorbit de situatia comunitatii maghiare din Romania, Semjen a subliniat ca “suntem pusi la zid!”

Semjen a declarat “sincer„ ca si el a avut un rol in faptul ca la alegerile din Romania concureaza o singura formatiune maghiara prin coalitia UDMR-PCM, respectiv in faptul ca PPMT nu sustine niciun candidat independent.

Hot this week

Se redeschide Edificiul roman cu mozaic din Constanța

”În cursul anului 2025, în a doua parte a...

Cât de periculoase sunt insectele invazive în Europa?

Insectele invazive precum țânțarul tigru sau viespea asiatică se...

Aţi auzit de vietăţile unice din Peştera Movile?

Peștera Movile din România este considerată unul dintre cele...

De ce trebuie să țină cont viitorii părinți când aleg maternitatea?

De ce trebuie să țină cont viitorii părinți când...

Chiar şi Steven Spielberg se opune folosirii AI în cinema

În anul 2001, pe când celebrul regizor Steven Spielberg...

Topics

Se redeschide Edificiul roman cu mozaic din Constanța

”În cursul anului 2025, în a doua parte a...

Cât de periculoase sunt insectele invazive în Europa?

Insectele invazive precum țânțarul tigru sau viespea asiatică se...

Aţi auzit de vietăţile unice din Peştera Movile?

Peștera Movile din România este considerată unul dintre cele...

De ce trebuie să țină cont viitorii părinți când aleg maternitatea?

De ce trebuie să țină cont viitorii părinți când...

Chiar şi Steven Spielberg se opune folosirii AI în cinema

În anul 2001, pe când celebrul regizor Steven Spielberg...

Observator cu o camera de 3200 megapixeli

Observatorul Vera C. Rubin din Chile, care dispune de...

‘F1: The Movie’, pe primul loc în Box-office în America

Filmul 'F1: The Movie', cu Brad Pitt în rolul...

Cum a fost tratat de cancer un bărbat de 77 de ani

Cum a fost tratat de cancer un bărbat de...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img