Wednesday, April 15, 2026
11.1 C
Bucharest

Basescu, vizita secreta la Viena

Potrivit unor surse autorizate ale Ministerului Transporturilor, exact in saptamina izbucnirii scandalului faptelor penale savirsite de fratele sau Mircea, presedintele Romaniei Traian Basescu a lipsit din tara pentru o lunga perioada.

Informatiile – care trebuie confirmate sau dezmintite de Administratia Prezidentiala – arata lipsa din tara timp de o saptamina a presedintelui Romaniei, fara ca vreo intalnire oficiala sau vreo vizita sa fie mentionata in programul oficial.

ALL

Iata datele :

– la 12 iunie 2014, pasagerul Traian Basescu pleaca de pe Aeroportul Henri Coanda cu o cursa Austrian Airlines, ora 18,45, destinatia Viena

– la 19 iunie 2014, pasagerul Traian Basescu se intoarce de la Viena cu o cursa Austrian Airlines, ora 09,40, pe Henri Coanda

Este neuzual ca presedintele Romaniei, ce are la dispozitie avion personal din flota Romavia sau Tarom in cazul unor deplasari oficiale sa zboare ca pasager obisnuit, sa nu comunice oficial scopul si durata vizitei prin serviciul sau de presa.

Interesant e faptul ca Traian Basescu s-a intors intempestiv pentru prima conferinta de presa in legatura cu anchetarea fratelui sau, dupa o foarte lunga tacere. 19 Iunie e chiar ziua conferintei lui Basescu la ora 13,30, el revenind in tara la 9,40.

Este posibil ca Traian Basescu sa aiba unele probleme de sanatate, acesta fiind scopul deplasarii in acest fel la Viena. In acest caz, orice speculatie ar fi daunatoare.

Dar asta nu poate fi decit o ipoteza, alta fiind aranjamente personale discrete. Nu are rost sa ma pronunt ferm.

Sper ca Administratia Prezidentiala va oferi un raspuns detaliat despre aceasta deplasare a presedintelui, motivul ei si de ce s-a utilizat aceasta procedura neobisnuita.

Eventualul raspuns va fi publicat imediat.

 

Hot this week

Blocada strâmtorii Ormuz, un pariu periculos, risc de autogol gigantic

Presa internațională analizează efectele blocadei instituite de SUA, luni...

Sarkozy, a 2 a oară la pușcărie?

Încă de la începutul interogatoriului său de zilele trecute...

De ce forează masiv China în Antarctica

China a forat cu succes la o adâncime de...

Condamnare de pisică

O sexagenară din Adge, o localitate franceză de pe...

Topics

Blocada strâmtorii Ormuz, un pariu periculos, risc de autogol gigantic

Presa internațională analizează efectele blocadei instituite de SUA, luni...

Sarkozy, a 2 a oară la pușcărie?

Încă de la începutul interogatoriului său de zilele trecute...

De ce forează masiv China în Antarctica

China a forat cu succes la o adâncime de...

Condamnare de pisică

O sexagenară din Adge, o localitate franceză de pe...

FBI şi SRI, succes împotriva atacurilor GRU

Serviciul Român de Informații, prin intermediul Centrului Național Cyberint,...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img