Elena Udrea a declarat miercuri, la ICCJ, că va solicita să fie audiaţi ca martori, în dosarul său, fostul premier Emil Boc si fostul ministru Cătălin Predoiu, care să dea detalii despre aprobarea unei HG privind implicarea ministerului Turismului în promovarea României în cadrul Galei Bute.
Cererile si exceptiile inculpaţilor din dosarul “Gala Bute” au fost luate în discuţie, miercuri, la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (ICCJ), în cameră preliminară si în sedintă secretă.
Elena Udrea a contestat, în faţa instanţei, actul prin care a fost deferită justitiei, cerând refacerea parţială a anchetei, pentru că nu ar fi concret explicată fapta de abuz în serviciu, de care au acuzat-o procurorii si nu este judecat omul care i-ar fi dat banii drept mită.
Fostul ministru al Dezvoltării Regionale şi Turismului a declarat, la ieşirea de la ICCJ, că procurorii s-au grăbit cu rechizitoriul pentru că în cauză erau arestati, dar în acest fel s-a prejudiciat foarte mult calitatea acuzării.
“Spre exemplu, la infrac?iunea de abuz în serviciu, nu se spune care este fapta pe care am savârsit-o, adică ce a făcut Elena Udrea gresit, ce act a semnat sau ce actiune a fost gresită de sunt acuzată de abuz în serviciu”, a mai spus Udrea.