Thursday, November 6, 2025
8.7 C
Bucharest

Ce spune Klaus Iohannis despre votul obligatoriu

Dupa dezbaterea privind absenteismul masiv la vot in Bucuresti, presedintele Klaus Iohannis se pronunta pe un subiect foarte controversat : votul obligatoriu !

====================

 

“Sunt tradiții diferite, în diferite țări. Cel puțin pentru România cred că, în această etapă, votul obligatoriu nu este o soluție. Eu am trăit și în regimul în care votul a fost obligatoriu și nu ne-a ajutat cu nimic. Pentru schimbarea regimului a fost nevoie, din păcate, de sacrificii mari și chiar la început, după Revoluție, acesta a fost unul din motivele pentru care în România nu s-a pledat pentru votul obligatoriu. Cred că nici în această etapă votul obligatoriu, în România, nu ar schimba fundamental comportamentul alegătorilor”, a declarat Iohannis, întrebat dacă votul obligatoriu ar putea fi o soluție pentru România, la fel cum există în Luxemburg, în contextul prezenței scăzute la urne la alegerile de duminică.

El a subliniat că ar trebui îmbunătățită oferta electorală pentru creșterea prezenței la vot.

“Ceea ce cred că este important este cum acționează partidele. Partidele trebuie să aibă oferte suficient de interesante, atractive pentru alegători, pentru ca alegătorul să meargă și să voteze pentru ceva. De prea multe ori în România alegătorii s-au dus și au votat împotriva a ceva, nu pentru un proiect politic sau pentru un candidat. Cred că noi putem să îmbunătățim prezența la vot îmbunătățind pur și simplu oferta electorală”, a explicat șeful statului, la conferința comună cu premierul luxemburghez, Xavier Bettel.

La rândul său, premierul luxemburghez a arătat că votul obligatoriu este stipulat în Constituție însă nu sunt prevăzute și sancțiuni pentru cei care nu își exercită dreptul la vot.

“În Luxemburg, la fiecare termen electoral ne întrebăm dacă trebuie să păstrăm sau nu votul obligatoriu. Este o chestiune care reapare pe agenda publică. Le cerem oamenilor însă să își dea seama de șansa pe care o au să poată vota. În anumite țări, oamenii mor pentru a putea vota, s-au luptat pentru a putea vota și, dacă noi nu putem să ne mișcăm din pat duminică dimineața la 5 — 6 ani a ne exercita dreptul electoral, atunci nu mai avem dreptul decât să tăcem. Dacă nu suntem pregătiți să participăm la un vot, atunci nu avem dreptul să mai spunem nimic, pentru că nu am vrut să participăm. În Luxemburg am avut această alegere și este înscrisă în Constituție — votul obligatoriu. Este obligatoriu în texte, dar nu există o sancțiune, doar parchetul poate urmări pe cineva”, a explicat Xavier Bettel, el menționând că la Luxemburg există o rată de participare la vot de aproximativ 43%.

El a punctat că în cazul celor care nu participă la vot ei nu ar trebui să aibă dreptul să-și exprime nemulțumirile.

“Această chestiune există în documente, însă nu există pedepse care să se aplice, însă eu când văd că în anumite țări există o rată de participare de 20 — 30% atunci cred că au doar dreptul să tacă, pentru că dacă nu au cinci minute să se ducă să-și exprime dorința atunci nu au dreptul să spună de ce nu sunt mulțumiți cu rezultatul”, a mai spus premierul luxemburghez, potrivit Agerpres.

 

Hot this week

DNA dă lovitura : reţea cu rezervişti din servicii, fapte penale pentru Georgescu

Percheziții la rezerviști din Servicii și la șeful PNL...

Trump atacă Venezuela cu trupele retrase din România?

Presa americană şi analiştii militari studiază planurile Pentagonului de...

Nicușor Dan, trei greșeli într-un minut

În weekend, președintele României Nicușor Dan a oferit 3...

Se pregăteşte un nou eşec uriaş al României : programul de înarmare SAFE

La finalul lunii noiembrie, România trebuie să predea Comisiei...

“Faza Zero”a atacului declaşat de Rusia asupra NATO

Institutul pentru Studiului Războiului (ISW) continuă să evalueze faptul...

Topics

DNA dă lovitura : reţea cu rezervişti din servicii, fapte penale pentru Georgescu

Percheziții la rezerviști din Servicii și la șeful PNL...

Trump atacă Venezuela cu trupele retrase din România?

Presa americană şi analiştii militari studiază planurile Pentagonului de...

Nicușor Dan, trei greșeli într-un minut

În weekend, președintele României Nicușor Dan a oferit 3...

Se pregăteşte un nou eşec uriaş al României : programul de înarmare SAFE

La finalul lunii noiembrie, România trebuie să predea Comisiei...

“Faza Zero”a atacului declaşat de Rusia asupra NATO

Institutul pentru Studiului Războiului (ISW) continuă să evalueze faptul...

A murit cel considerat cel mai frumos bărbat din lume

Actorul suedez Björn Andrésen, cunoscut pentru rolul său din...

Molima gripei aviare explodează din nou în Europa

Virusul gripei aviare se răspândește rapid în Europa, cel...

Bill Gates, avertisment uriaş despre China

În cursa pentru dezvoltarea următoarei generații de reactoare nucleare,...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img