Friday, November 21, 2025
8 C
Bucharest

Expert de la Kiev : Rusia vrea sa stapaneasca discretionar bazinul Marii Negre

Rusia se pregăteşte să transforme Marea Neagra într-o zonă pe care să o controleze în totalitate, sub pretextul prevenirii ameninţărilor la adresa infrastructurii energetice a Federaţiei Ruse şi a Turciei, informează duminică agenţia de presă Ukrinform, citându-l pe expertul ucrainean Mihail Gonciar, preşedintele Centrului pentru studii globale “Strategia XXI” din Kiev.

Potrivit acestuia, Rusia a stabilit interdicţie pentru circulaţia maritimă în zonele pe unde ar urma să treacă gazoductul TurkStream. Ele coincid cu ruta prevăzută pentru Blue Stream.

“Aceasta înseamnă că Rusia se pregăteşte să transforme Marea Neagra în aşa-numita ‘ora Z’ într-o zonă pe care să o controleze în totalitate, sub pretextul neutralizării ameninţărilor la adresa infrastructurii energetice, considerată de o importanţă strategică pentru Rusia şi Turcia”, scrie într-un comentariu Mihail Gonciar postat pe pagina sa Facebook.

În opinia sa, aceasta este o idee mai veche a Rusiei. Moscova se îndreaptă către acest obiectiv sistematic şi în mod consecvent, combinând strategii militare şi energetice, susţine el, făcând referire la articole din presa rusă.

În special, el citează un articol de acum 20 de ani publicat în “Nezavisimoie voennoie obozrenie” cu titlul “Flota în apărarea Blue Stream”, în care se afirma că Rusia este alungată din Oceanul mondial, iar marina SUA “pune stăpânire din ce în ce mai agresiv pe teatrul de operaţiuni militare din Marea Neagră”. În aceste condiţii, “doar Flota Rusiei din Marea Neagră poate asigura securitatea acestei artere energetice”, scria comentatorul rus.

La ora actuală, consideră expertul ucrainean, Rusia dă de înţeles SUA şi NATO că şi ea poate alunga nave străine, cel puţin din Marea Neagră, pe care o consideră că i-ar aparţine.

Prin astfel de acţiuni, Kremlinul continuă să studieze reacţia NATO şi, înainte de toate, a SUA cu privire la restrângerea libertăţii de navigaţie, apreciază Mihail Gonciar, potrivit căruia actul de agresiune împotriva a trei nave militare ucrainene, sechestrate în noiembrie trecut de Gărzile de coastă ruse în apropiere de strâmtoarea Kerci, nu a dus la consecinţe grave pentru Rusia, notează Ukrinform, citata de Agerpres.

Hot this week

Europa Liberă pune sub semnul întrebării lista SAFE pentru înarmarea României

România poate beneficia de un împrumut de 17 miliarde...

Un Klimt de 236 milioane de dolari

Un portret pictat de austriacul Gustav Klimt, vândut la...

Descoperiri uluitoare despre apariţia vieţii pe Pământ

Utilizarea unor tehnici chimice avansate și a inteligenței artificiale...

România, prima din UE. La inflaţie

Rata anuală a inflației în Uniunea Europeană a scăzut...

Afecțiunea tăcută, dar cu riscuri mari

Afecțiunea tăcută, dar cu riscuri mari La 70 de ani,...

Topics

Europa Liberă pune sub semnul întrebării lista SAFE pentru înarmarea României

România poate beneficia de un împrumut de 17 miliarde...

Un Klimt de 236 milioane de dolari

Un portret pictat de austriacul Gustav Klimt, vândut la...

Descoperiri uluitoare despre apariţia vieţii pe Pământ

Utilizarea unor tehnici chimice avansate și a inteligenței artificiale...

România, prima din UE. La inflaţie

Rata anuală a inflației în Uniunea Europeană a scăzut...

Afecțiunea tăcută, dar cu riscuri mari

Afecțiunea tăcută, dar cu riscuri mari La 70 de ani,...

Grindeanu : dacă Bolojan taie salariile, PSD iese de la guvernare

PSD nu susține tăierea și reducerea salariilor în sectorul...

Bolojan încalcă angajamentele României în NATO, când avem război la graniţă?

Liderii coaliției au discutat luni seara, din nou, despre...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img